Jest to projekt modernizacji dużego ogrodu. Zaprojektowano nowoczesny ogród o układzie regularnym, ujęty w asymetrycznym aspekcie, posiadający elementy form geometrycznych. Inspiracją podczas tworzenia koncepcji ogrodu obok krajobrazu i upodobań właścicieli, stał się charakterystyczny, kształt domu i styl jego wykończenia. Wyrazisty kształt domu niejako narzucił pewien kierunek w procesie projektowania, stanowiąc dominantę w ogrodzie nie mógł zostać bez odpowiedzi. Jego kanciasta forma znalazła odzwierciedlenie w wielu elementach znajdujących się w ogrodzie, stała się swoistym motywem przewodnim w całym założeniu. Przestrzeń ogrodu została podzielona na strefy pod względem funkcjonalności oraz potrzeb i oczekiwań właścicieli. Posadowienie domu oraz budynku gospodarczego na działce narzuciło pewne rozwiązania przestrzenne, jednakże pozostała przestrzeń na działce była niezagospodarowana, co pozwoliło na swobodne definiowanie nowej przestrzeni, dzięki czemu, udało się uzyskać ciekawy wzór przekładający się na układ ogrodu, tworzący niepowtarzalną, jak i funkcjonalną przestrzeń. Poszczególne części składowe ogrodu łączą się w jedną całość tworząc wyrazistą koncepcję.
Zastosowany podział przestrzeni ogrodu, nadał układowi odpowiedniej dynamiki poprzez nieregularne prowadzenie traktów komunikacyjnych, rabat, czy wzoru na nawierzchni. Cała przestrzeń ogrodu mieści w sobie formy geometryczne, przenikające się ze sobą tworząc niepowtarzalny wzór, który przekłada się na konkretne elementy ogrodu. Układ niejako prowadzi, powiększa optycznie ogród, wzmaga poczucie ruchu, co czyni go bardziej interesującym. Całość układu kompozycji charakteryzuje harmonia form i kształtów. Panuje w nim ogólny ład przestrzenny, zachowana jest proporcja, zaś wyraziste, geometryczne kształty złagodzone są roślinnością. Dla wizualnej spójności, w całym ogrodzie, użyto tych samych materiałów do budowy małej architektury, nawierzchni, a także zastosowano określoną grupę roślin, by zachować jednorodność. Założenie posiada swoje punkty kompozycji, które prowadzą wzrok po poszczególnych elementach ogrodu wzmagając wrażenie ruchu, co jest niesłychanie ważne w każdym ogrodzie. Zastosowano również szereg przesłon w formie elementów architektonicznych i zieleni mających za zadanie wprowadzić do ogrodu szczyptę tajemniczości.
Dopełnieniem całego założenia ogrodowego jest nowe, wyjątkowe i niepowtarzalne ogrodzenie. Inspiracją podczas tworzenia stał się kształt balkonowych barierek domu oraz upodobania właścicieli do gabionów. Projektując płot brano pod uwagę wiele czynników, zarówno estetycznych jak i praktycznych, które miały wpływ na ostateczny wizerunek płotu. Z myślą o tym miejscu, zaprojektowano unikatowy wzór płotu. Zadbano, by kształtem jak i kolorystyką komponował się z domem, otoczeniem oraz korespondował z nowym założeniem ogrodowym. Konstrukcję charakteryzuje proste wzornictwo. Dla uzyskania równowagi ciężkie elementy płotu w postaci gabionów zestawiono z delikatnym, prostym w swym wyrazie ażurowym motywem. Układ poszczególnych modułów płotu przenika się w sposób asymetryczny lecz harmonijny. Dzięki temu powstał niepowtarzalny płot, który idealnie wpisał się w otoczenie. Stał się prawdziwą ozdobą domu jak i całej posesji, a jednocześnie spełnia swoją funkcję.
LOKALIZACJA: Łapiguz
POWIERZCHNIA: 3861 m2
PROJEKT: 2013
REALIZACJA: ogród w budowie
WYTYCZNE PROJEKTOWEProjekt ogrodu:
- ogród nowoczesny, minimalistyczny nawiązujący do stylistyki domu
- regularny asymetryczny, o lekko naturalistycznym charakterze
- mało wymagający pod względem pielęgnacji,
- ogród do spotkań rodzinnych i towarzyskich oraz dla dzieci,
- zaplanować nowy układ przestrzenny ogrodu z uwzględnieniem wskazanych potrzeb - wszystkie planowane przedsięwzięcia
- zaplanować układ tras komunikacyjnych i rodzaj nawierzchni
- zaplanować miejsce parkingowe
- zaplanować miejsce na kompostownik
- zaplanować miejsce na grilla z miejscem do biesiadowania
- zaprojektować konstrukcję nad tarasem pełniącą rolę podpory dla roślin w celu lekkiego zacienienia miejsca
- wyznaczyć i zaplanować miejsce na plac zabaw dla dzieci
- zaplanować miejsce do wypoczynku w ogrodzie
- zaplanować element wodny o układzie zamkniętym
- zaprojektować elementy dekoracyjne do ogrodu
- ogród traw, krzewów z przewagą gatunków liściastych
- zastosować częściową przesłonę od strony ulicy oraz sąsiadów zapewniając w ten sposób więcej prywatności na terenie ogrodu
- ogród warzywny, sad oraz szklarnię, miejsce na zioła,
- zaplanować głównie zieleń liściastą
- zastosować ulubione gatunki roślin znajdujące się w ankiecie potrzeb – głównie trawy oraz wybrane byliny
- zaplanować jak najmniej trawnika, łatwo dostępnego pod kątem koszenia
Projekt ogrodzenia: - zaplanować ogrodzenie nowoczesne, nawiązujące do architektury budynku
ZAKRES PRAC PROJEKTOWYCHProjekt ogrodu:
- projekt układu funkcjonalno-przestrzennego
- projekt układu i rodzaju nawierzchni,
- projekt koncepcyjny oświetlenia ogrodowego,
- projekt sytemu nawadniania,
- projekt zieleni
- projekt placu zabaw
- projekt elementu wodnego,
- projekt elementu dekoracyjnego – nowoczesna pergola
- projekt elementu dekoracyjnego – nowoczesna altana
- projekt elementu dekoracyjnego – ściana świetlna
- projekt donic
- projekt paneli drewnianych
- projekt ścian, przegród i siedzisk gabionowych
- projekt paleniska na ognisko
- projekt siedzisk przy palenisku
- dobór materiałów i wyposażenia ogrodu: szklarnia, meble, elementy dekoracyjne
- komputerowe wizualizacje ogrodu
Projekt ogrodzenia: - projekt układu ogrodzenia,
- projekt murków, ścian
- projekt przęseł płotu
- projekt przęseł bramy
- projekt furtki